Vlněné koberce patří k nejkrásnějším podlahovým krytinám a chcete-li překvapit vaši přítelkyni nevšedním dárkem pod vánoční stromek, bude mít vaše rozhodnutí zřejmě neočekávaný průběh – možná, že bude z koberce tak trochu „na větvi“, a tak je na vás, abyste ji snesli zpátky na zem a na měkký koberec ji opatrně položili v náručí.
Milovat se na koberci je jistě úžasné a stejně tak i procházení se po jeho povrchu nebo posezení v případě, že máte nainstalované podlahové vytápění. Koberec je sám o sobě dostatečně hřejivý a topení tomu ještě dodá na atraktivitě. Na vlněných kobercích se i dobře cvičí, pracuje s notebookem, prohlíží časopisy či staré fotografie v leže na břiše s nohama zdviženýma vzhůru, a stejně tak vás potěší, pokud vám vaše přítelkyně donese až pod nos malé občerstvení.
Tyto veškeré jmenované rozkoše však končí ve chvíli, kdy se vám na koberci něco nezdá. Připadá vám jaksi ponurý, šedivý a podivně flekatý, tu a tam objevíte nějakou starou skvrnu, co vylézá na povrch, a kobercová vlákna vám také mohou připomínat nemyté bosé nohy. „Vůně“ bosých nemytých chodidel bývá na kobercích poměrně častým jevem, protože tím, jak se po nich chodí naboso či v ponožkách, otíráte mezi vlákna váš pot a nic nezabrání tomu, aby se jím neživily bakterie, ani sáčkový vysavač. Ten zachytí jen malou část nečistot, a tak nezbývá nic jiného, než povolat odborníky, aby si se skvrnami a zápachem vlněného koberce poradili po svém.
Čištění vlněných koberců není nic neobvyklého, je to běžný proces, protože jde o textilii, jako každou jinou, a ta patří buď do pračky, nebo pod čisticí stroj. Žádný sáčkový vysavač neodsaje vše, co na koberec dopadne, a kdo si to uvědomuje, a proces čištění nezanedbává, může se těšit ze svého koberce na podlaze mnoho let. Může se po něm dál bezostyšně bosky procházet bez obav, že by se odér bosých chodidel nedal odstranit.