Zakrývat bazén krycí plachtou na bazén https://www.chlorito.cz/kryci-plachty, když se v něm nekoupete jen pár dnů, má to vůbec smysl, zvláště když víte, že se bazén nachází v čistém prostředí, poněvadž bydlíte v horách, daleko od špíny měst, v čistém ovzduší, bez smogu a takřka bezprašném? Ano, smysl to určitě má. Nejde tu totiž jen o prach a nečistoty, které padají do vody a zbytečně zatěžují bazénovou filtraci, ve hře je docela obyčejné odpařování vody do ovzduší – jednoduchý přírodní fyzikální zákon koloběhu vody v přírodě.
Za jediný den se od jara do podzimu z metru čtverečního vypaří do vzduchu, s ohledem na teplotu vzduchu a jeho vlhkost, přibližně 5 litrů vody. Máte-li doma bazén, o rozměrech dejme tomu 4 x 6 metrů, což je dostačující pro relaxaci i plavání, vypaří se z něj za 24 hodin zhruba 120 litrů vody, kterou ovšem musíte do nádrže také dopustit z vodovodního řadu. Za týden to bude již 840 litrů vody a za měsíc téměř tři a půl kubíku. V přepočtu na vodné a stočné za odpařenou vodu zaplatíte měsíčně přibližně 400 korun, a bude-li bazén v provozu půl roku, kdybyste po celou dobu ponechali hladinu odkrytou, musíte dopustit vodu v celkové ceně dvou a půl tisíce korun. A pokud to takto budete provádět pět let, zaplatíte dvanáct tisíc korun ze své kapsy, a to zcela zbytečně.
Pokud budete někomu vykládat, že máte pět let doma na zahradě bazén, a za tu dobu jste již doslova vyhodili oknem dvanáct tisíc, jen za odpařenou vodu, bude si klepat na čelo, proč jste si již dávno nepořídili krycí plachtu, která vypařování vody srazí až téměř k nule. Plachta vás vyjde na mnohem nižší částku, zaplatí se vám za jednu až dvě sezóny, a její životnost je rozhodně mnohem delší, než pět let, takže pak už vám bude jen šetřit peníze, a vy si kvůli vypařené vodě z nádrže přestanete dělat zbytečné starosti. Je to docela jednoduchá matematika, tak proč si komplikovat život, když nemusíte?